Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /data/1/4/1464ae87-e192-4a1e-bdcc-e7763c3d2a31/radypodnikatelom.sk/web/wp-includes/plugin.php on line 579

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /data/1/4/1464ae87-e192-4a1e-bdcc-e7763c3d2a31/radypodnikatelom.sk/web/wp-includes/plugin.php on line 579
Home / Zamestnanci / Čo je potrebné robiť pre zamestnanie osoby vo firme?
cloud-business

Čo je potrebné robiť pre zamestnanie osoby vo firme?

Po prijatí nového zamestnanca do podniku si musí každý zamestnávateľ splniť povinnosti, ktoré mu vyplývajú zo zákona. Pre ich realizáciu je potrebné, aby bol zamestnávateľ registrovaný na príslušných úradoch a mohol tak následne uskutočňovať prihlásenie svojich zamestnancov na tieto úrady. Kedy a ktoré určené formuláre je potrebné na týchto úradoch odovzdať?

1.krok – REGISTRÁCIA ZAMESTNÁVATEĽA

a. Sociálna poisťovňa – najneskôr do 8 dní odo dňa zamestnania prvého zamestnanca sa zamestnávateľ nahlási do poisťovne pomocou tlačiva Registračný list zamestnávateľa.

b. Zdravotné poisťovne – zamestnávateľ sa tiež do 8 pracovných dní prihlási do zdravotných poisťovní (Oznámenie o vzniku, zmene a zániku platiteľa poistného), v ktorých sú poistení jeho zamestnanci.

c. Daňový úrad – zamestnávateľ do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca odo dňa zamestnania zamestnanca vyplní Žiadosť o registráciu, oznámenie zmien, žiadosť o zrušenie registrácie na daň z príjmov a daň z pridanej hodnoty, keďže sa odo dňa zamestnania zamestnanca stáva platiteľom dane z príjmov zo závislej činnosti. (Zamestnávateľ je platiteľom DPH = elektronické doručenie dokumentov. Zamestnávateľ je neplatiteľom DPH = podanie aj osobne na daňovom úrade alebo poštou.)

2. krok – PRIHLÁSENIE ZAMESTNANCA

a. Sociálna poisťovňa – najneskôr pred začatím výkonu práce zamestnávateľ prihlási zamestnanca do poisťovne pomocou Registračného listu fyzickej osoby (len elektronickou formou).

b. Zdravotná poisťovňa – do 8 pracovných dní odo dňa zamestnania zamestnávateľ prihlási zamestnanca do Zdravotnej poisťovne pomocou tlačiva Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie. Pri troch a viac zamestnancov sa oznámenie podáva elektronicky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *